Pytania

Od czwartku 16 kwietnia w miejscach publicznych będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa.

Obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich osób znajdujących się nie tylko na ulicach lub w sklepach, ale także w urzędach, zakładach pracy i miejscach świadczenia usług.

Maska osłaniająca nos i usta jest mechaniczną barierą, utrudniającą wirusowi dostanie się do dróg oddechowych, gdzie powoduje chorobę. Im więcej wirusa dostanie się do gardła i płuc, tym ciężej przebiega choroba. Maska zatrzymuje również cząstki wydostające się z ust podczas kaszlu i kichania, dzięki czemu mniej zakaźnych cząstek wirusa unosi się w powietrzu. Stwierdzono, że wirus utrzymuje się w powietrzu do 3 godzin.

Tylko prawidłowo stosowana maska może uchronić przed zakażeniem:

  • maski są wyrobami o ograniczonym okresie przydatności, zwykle do 8 godzin,
  • przed założeniem maski ręce dokładnie umyj lub odkaź środkiem alkoholowym,
  • podczas noszenia maski nie dotykaj jej rękoma,
  • po użyciu maskę zdejmij z twarzy nie dotykając jej przedniej powierzchni – chwyć ją od tyłu za wiązanie i wyrzuć do szczelnie zamykanego pojemnika/worka na odpady zmieszane,
  • ręce dokładnie umyj wodą z mydłem lub odkaź środkiem alkoholowym.

Nie. Zakrywać twarz trzeba zarówno w pomieszczeniach (poza domem), jak i na zewnątrz.

Nie. Nakaz obowiązuje jedynie w przestrzeni publicznej.

Gdy maseczki bawełniane wyschną, warto również je zdezynfekować. Konieczna jest do tego wysoka temperatura. Maseczki należy więc albo wygotować we wrzącej wodzie, albo wyprasować żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę.

Wśród innych metod dezynfekcji maseczek, na które można natknąć się na różnych portalach, warto wymienić podgrzewanie maseczki umieszczonej w naczyniu żaroodpornym w piekarniku. Należy go ustawić na temperaturę 70 st. C i zostawić w nim maseczkę na 30 minut.

Nie jest zalecana natomiast dezynfekcja za pomocą wybielaczy z chlorem, ponieważ mogą one zniszczyć materiał.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie tyczył się dorosłych, a także dzieci. Wiek nie będzie miał znaczenia.